Денес во 17:30 часот -промоција на книга и изложба!

Денес во Изложбениот салон на Националната установа Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид посетете го отворањето на ликовна изложба и промоција на книга – настан кој препорачуваме да го посетите! Настанот е закажан за 17:30 часот кога ќе биде отворена изложбата на словенечката сликарка Аленка Герлович, а истовремено ќе биде промовирана и кн

Прочитај повеќе

Деновиве се одржува десеттото издание на Меѓународниот фестивал `Охридски Бисер`

Вчеравечер во Охрид започна десетото, јубилејно издание на Меѓународниот музички фестивал „Охридски Бисер”. На свеченото отворање на фестивалот во името на Локалната самоуправа се обрати Советникот во Советот на Општина Охрид Ристо Булоски.-Ми претставува особена чест и задоволство, во мое лично име и во името на Општина Охрид да Ве поздравам и

Прочитај повеќе

Одбележан денот на Охридското Езеро

Со богата културно уметничка програма, во присуство на претставници на општините Охрид, Струга и Поградец од соседна Албанија, денеска свечено беше одбележан 21-ви Јуни-Денот на Охридското Езеро. Оваа манифестација е востановена со потпишување на меморандумот за разбирање меѓу општините Охрид, Струга и Поградец од соседна Албанија во февруари 2000

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива