Европскиот бестселер „Човекот што зборуваше змиски“, од Андрус Кивирахк конечно и на македонски

Деновиве од печат во превод на македонски јазик излезе еден од најпознатите европски бестселери, романот „Човекот што зборуваше змиски“, од естонскиот писател Андрус Кивирахк. Изданието е на ПНВ Публикации, а истото е објавено со помош на „Културната поддршка на Естонија – КУЛКА“. Книгата од англски јазик ја преведе Јулијана Величковска, а цртежот

Прочитај повеќе

За време на празниците богата музичка програма на Градскиот плоштад! Еве кој се ќе настапува!

Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници и Богојавление – Водици, општина Охрид ја организира следната музичко – забавна програма31.12.2019 – Организиран дочек на Новата година, со Ефто Пупиноски, групата Камелеон и Ѓоко Танески, Градски плоштад Охрид02.01.2020 – Неповторливо музичко доживување со Марко Луис, Градски плоштад Охрид05.0

Прочитај повеќе

Новогодишна средба на градоначалникот со социјално загрозените семејства

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески присуствуваше на новогодишниот ручек што општина Охрид го организира за 150 социјално најзагрозени лица,а во соработка со Црвен Крст и Средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“. Градоначалникот на присутните им посака добро здравје, среќа и бериќет во Новата Година.– Чест ми е што денеск

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива