Во петок промоција на двојазичната стихозбирка "Зборот на непријателот" од Лука Бенаси

Промоција на двојазичната стихозбирка „Зборот на непријателот / La parola del nemico“ од италијанскиот поет Лука Бенаси, а во издание на ПНВ Публикации, ќе се одржи во галеријата на Младинскиот Културен Центар во Скопје, в петок, од 19.00 часот.Препевот од италијански е на Дарио Тодоровски и Катарина Величковска, а редакцијата ја извршија Наташа С

Прочитај повеќе

Нови улици и плоштади ќе се градат во 2020 година во Охрид

Градоначалникот Константин Георгиески на денешната средба со новинарите најави проекти кои се од круцијално значење за Охрид и охриѓани, а е предвидено да започнат пролетта 2020 година. Ќе се градат нови улици и плоштади, а ќе се уредува и влезот на градот. – Се работи за комплетна реконструкција и уредување на влезот од Охрид, од страна

Прочитај повеќе

Поради градежни активности ограничен сообраќај на `Асном`

Општина Охрид ги известува сите учесници во сообраќајот дека од денес (21.10.2019 г) целата улица „АСНОМ“ или нејзини делови ќе биде затворени за сообраќај во одредени периоди од денот поради изведба на градежни активности.Се молат сите учесници во сообраќајот да го избегнуваат овој потег за сообраќање со цел непречено да се реализираат предвиден

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива