Утре, сабота, (11.08.2018) по втор пат ќе се одржи Интернационалниот Олимписки пливачки маратон `Охрид 2018`

Утре, (сабота, 11.08.2018), по втор пат во Македонија ќе се одржи Интернационалниот Олимписки пливачки маратон на 10км, `Охрид 2018`. Маратонот ќе се одржи на водената површина помеѓу "Старото пристаниште - хотел Палас" и хотел Милениум. Предвидено е стартот на трката за мажи да биде во 12 часот, а за жени во 12:05, а пристигнувањето на пливач

Прочитај повеќе

Два дена масовна посетеност на охридските храмови (фото)

Православните верници вчера го чествуваа денот на Св. Петка, а денес се празнува Св. Климент. Овие августовски празнувања секоја година ги исполнуваат со голем број верници црквите кои ги носат имињата на овие светци,

Прочитај повеќе

Побарајте ги новите наслови во охридската Библиотека

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови дела. Љубителите на убавиот пишан збор ќе може да уживаат во читањето на следниве наслови: “На раб на лудило” – Б.А. Парис “Сушата” – Џејн Харпер “Забранета љубов” – Ребека Дан “Улица Индија” – Саманта Јанг “Трофеј” – Весна Петрушевска

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива