Денес - претежно сончево време

Метеоролозите за денес во Охрид најавуваат претежно сончево време со мали наоблачувања и поретки можности за локализирани врнежи од дожд проследени со грмотевици.

Прочитај повеќе

Раѓање на Свети Јован Крстител – Иванден

Иванден е еден од најголемите христијански празници од летниот циклус каде се слави раѓањето на Свети Јован Претеча и Крстител Господов. Во македонската народна традиција овој празник е поврзан со летниот солстициј, односно со периодот на долгодневицата. Овој празник во годишниот круг празници е симетричен на Божиќ, денот поврзан со зимскиот со

Прочитај повеќе

"Човекот амфибија" ќе плива во Охридско Езеро

Охрид ќе биде домаќин на уште еден подвиг за гинис на „човекот амфибија“ како го нарекуваат Јане Петков од Петрич, Бугарија. Тој на 24 јули 2018 година ќе се обиде да преплива во Охридското езеро, врзан со ланци и во вреќа, должина поголема од 3,5 км и постави нов гинисов рекорд.Финалните подготовки за овој подвиг Јане Петков ќе ги изведува во Охр

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива