Промоција на романот “Виори низ сонот и фантазијата” од Георги Ставрески

Утре, (24.06.2018), ќе биде промовиран првиот роман на волонтерот во Црвен крст – Охрид, Георги Ставрески со наслов „Виори низ сонот и фантазијата“. Промотори на овој роман ќе бидат проф. Вангелко Лозаноски, наставник Љубица Чифлигароска, м-р Ивана Рилкова Томевска и Ленче Николоска кои воедно се и рецезенти на романот и се членови на Здружен

Прочитај повеќе

Денес најстуден ден за овој период од годината

Денес во Охрид времето е променливо облачно со услови за дожд, и студено за овој период од годината. Максималната дневна температура го достигна 17-от степен Целзиусов. И вечерва ќе биде облачно, свежо и студено време со можни врнежи од дожд и грмотевици. Температурата во текот на ноќта ќе биде до 8˚С. Нестабилноста на времето ќе се задржи и след

Прочитај повеќе

Летна сезона во Охрид

Летниот период во Охрид е време за забава, тезги, шаренило, музика, игри.. дека сето тоа е неизбежен дел од секоја летна сезона, доказ се и фотографиите од синоќа, што укажува на тоа дека сезоната веќе е започната, и голем број уметници надвор од границите на Македонија, секојдневно се претставуваат кај нас. Најмногу од се, имаме можности да ги вид

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива