Денес е Младенци – празникот на младоста и љубовта

Младенци е еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера. Младенци ги слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои се венчале после 22 март претходната година. Се верува дека „Какво е времето денес, такво ќе биде ц

Прочитај повеќе

ОУ "Живко Чинго" од Велгошти го одбележа својот патронен празник (фото)

Со пригодна свеченост, синоќа во Центарот за култура Григор Прличев, Основното Училиште Живко Чинго од Велгошти го одбележа својот патронен празник. Пред присутните свое обраќање имаше директорот на училиштето, Ѓоко Чингоски, кој на најуспешните ученици им додели награди. Богатата програма беше реализирана од страна на учениците на ова училиште,

Прочитај повеќе

Пролетта започна со дождови и зимски прогнози

И на почетокот од пролетта се задржува влажниот бран, а со тоа и можноста за обилни врнежи од дожд, какви што имавме утрово. Моменталната температура изнесува 6˚С, а максималната дневна ќе достигне до 11˚С. Денес се очекуваат почести периоди со дожд и грмотевици, а слично но постудено ќе биде и во текот на утрешниот ден, кога максималната темпера

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива