Врнежи од дожд до крајот на неделава

Влажниот бран кој и денес не не избегна, продолжува до крајот на оваа работна недела, за кога се очекуваат повремни врнежи од снег. Утре ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд, минимална температура од 2˚С, а максималната ќе достигне до 4-от степен целзиусов. Слични температури се очекуваат и следните неколку дена, а повисока ќе биде во пе

Прочитај повеќе

Пицерија Немо - највкусната храна во градот!

САМО во Пицерија Немо! Цени достапни за сечиј џеб, храна што го задоволува секој вкус!И најважно од сè – ПОСНИ ПИЦИ И ТЕСТЕНИНИ за време на Велигденските пости! Посетете ја Пицерија Немо која се наоѓа во близина на Градскиот плоштад, на ул. Цар Самоил бр.3. Телефон за резервации и нарачки 071/231-079

Прочитај повеќе

Во пресрет на Прочка (Велики Поклади)

Според календарот на МПЦ, утре (18-ти февруари) е Прочка (Велики Поклади), а од понеделник почнуваат Велигденските пости. Датумот на празникот Прочка се менува во зависност од датумот на Велигден, и е секогаш седум недели пред овој празник. Значењето на Прочка претставува манифестација на искрена и пожртвувана љубов кон ближните, како што Исус Хрис

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива