Откажана манифестацијата `Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид`

По повод ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски, се отажува годинешното издание на проектот кој стартуваше минатата година „Од 20-ти до 20-ти – СИТЕ ВО ОХРИД“, кој требаше да трае од 20-ти декември 2018 до 20-ти јануари 2019 година, информираат од општина Охрид.– И покрај тоа што програмата беше потврдена и арти

Прочитај повеќе

Не пропуштајте го утрешниот предновогодишен концерт на градскиот хор `Вокс Лихнидос`

Утре, (четврток, 20.12 2018 г.), мешаниот градски хор Вокс Лихнидос ќе го одржи најавуваниот предновогодишен концерт. Концертот е закажан за 19 часот, а ќе се одржи во изложбениот салон на Центарот за култура `Григор Прличев`, под диригентската палка на Бурим Хидри. Љубителите не само на духовната, хорска музика, туку и сите почитувачи на кулут

Прочитај повеќе

Нови наслови во охридската Библиотека

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови наслови:“Тајната на облаците” – Алисон Ричман“Замка” – Мелани Рабе“Самурајот од Севилја” – Џон Џ. Хили“Најдолгото патување” – Николас Спаркс“Маската од Венеција” – Розалинд Лејкер“Портите на Еванџелина” – Хестер Јанг“Лисица” – Дубравка Угрешиќ“Ангелите од Москополе” –

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива