Бидете подготвени за температурните промени кои следат - во Охрид денес пролет, од вторник зима (фото)

Денешниот ден сјаеше од убавина, раздвиженост, топлина. Температурите невообичаени за овој период од годината, донесоа многу сонце и ги измамија луѓето на прошетки и викенд – одмор. Метеоролозите и за утре прогнозираат сонце и температурен максимум од 11°С, но утрешната ноќ ќе донесе заладување, пад на температурите, па така во вторник максимумо

Прочитај повеќе

Промовирана Монографијата `50 години КУД Ѓердан` (фото)

Денес во ресторанот “Билјанини извори” на пладне, се одржа промоција на Монографијата “50 години КУД Ѓердан”, чиј автор е Милчо Јованоски, а е создадена по повод 50 години од создавањето на Културно – уметничкото друштво “Ѓердан”. Воведна реч имаше авторот на Монографијата, Милчо Јованоски, кој како домаќин на настанот ги претстави и другите г

Прочитај повеќе

Денес според православниот календар се слави Зачнувањето на Св. Ана

Денес Црквата ги слави светите Јоаким и Ана, родителите на Марија, која се удостои, како избрана од целиот човечки род, да го роди самиот Бог. Уште попрецизно, Црквата се сеќава со радост на зачнувањето на онаа што подоцна ќе ја слават сите

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива