Голем успех на охридските Бреинобреин генијалци во Дубаи

На Интернационалниот натпревар кој по четврти пат се одржува во Дубаи, ОАЕ, како претставници на Македонија учествуваа 10 деца од Центарот за развивање животни вештини Бреинобреин-Црвен крст Охрид, предводени од тренерот на програмата. Во исклучително силна конкуренција сите наши бреинобреин генијалци покажаа огромен успех и знаење и освоија нагр

Прочитај повеќе

Од утре повторно дожд

Од утре па се до средината на наредната седмица во Охрид се очекува облачно и врнежливо време со максимални 10°С во недела, 11° во понеделник, додека пак во среда дневниот максимум ќе биде 7°. Минималните температури ќе се движат од 4 до 8°С, а во среда ќе има пад на истите за кога се прогнозираат -2°С. Од четврток метеоролозите најавуваат повторн

Прочитај повеќе

Денес се чествува Св.великомаченик Мина Чудотворец

Според МПЦ денес се чествува Светиот великомаченик Мина Чудотворец Свети Мино беше по род Египјанец, а по професија војник. Подоцна ја напушти службата и се повлече на пусто место, и полека, преку пост и молитва, сé повеќе му се приближуваше на Бога, кој му даде дар да ги гледа работите што се случуваат на далечина. На тој начин, тој го виде не

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива