Во чест на великанот на македонската драматургија, Горан Стефановски

Синоќа во Кантербери, Велика Британија, почина великанот на македонската драматургија, Горан Стефановски.Колку е големо неговото значење во македонската книжевност, култура, уметност, најдобро се спознава преку неговите зборови, во делата во кои суштинско место има македонштината пред се. Стефановски завршил Филолошки факултет во Скопје, англи

Прочитај повеќе

Еве кои се најновите наслови со кои е збогатен книжниот фонд во охридската Библиотека

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови наслови:“Тајната на облаците” – Алисон Ричман“Замка” – Мелани Рабе“Самурајот од Севилја” – Џон Џ. Хили“Најдолгото патување” – Николас Спа

Прочитај повеќе

Утре почнуваат Божиќните пости

Од утре почнува Божикниот пост. Денеска е денот наречен божикни поклади. Божикните пости се период кои му претходи на празникот Рождество Христово. Трае околу 40 дена и, според црквата се нарекува исто така „Филипов пост“, бидејќи започнува после 27 ноември – денот на споменот на Апостол Филип. Православната црква запишала дека Божикниот пост е во

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива