Вакцинирањето против сезонски грип е во полн ек

Вакцинирањето против сезонски грип во Центар за јавно здравје Охрид и подрачните единици во Струга и Дебар е во полн ек. Во првата недела во епидемиолошките амбуланти на Центарот за јавно здравје вакцинирани се повеќе од 1500 лица. Со вакцинирањето се продолжува од понеделник, 12.11.2018 г., во епидемиолошките амбуланти на Центар за јавно здра

Прочитај повеќе

Сара и нејзиното семејство го започнаа процесот на лекување во Германија

Нашата 15-годишна сограѓанка Сара Настеска, која боледува од Anemia Aplastica, и поради тоа итно и е потребна трансплантација на коскена срцевина, чиј донор е нејзиниот 2 години помлад брат Виктор, од вчера е во Германија.Семејството Настески на социјалните мрежи информираа дека веќе се наоѓаат во клиниката каде треба да се изврши трансплантација

Прочитај повеќе

Од денес до петок - Саем на книгата во НУ Библиотека `Григор Прличев` - Охрид

Книгите наместени, понудата е голема над 200 наслови и над 1000 книги Ве очекуваат во Прличевата одаја на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид каде во соработка со „Матица Македонска“ започнува Саемот на книгата.Во Месецот на книгата од денеска понеделник до петок од 10:30 до 15 часот Ве очекува голем саемски попуст дури до 50 %.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива