Фото на насловна - вовчето Кирчо

Охрид со сите свои убавини, природни или создадени од човечки фактор, е препознатлив и свој, а сите негови белези се различни во засебни временски периоди. Белег на Охрид, меѓу другото, во минатиот век било и вовчето `Кирчо`, со кое луѓето патувале до Кичево, Скопје итн.. патувањето траело долго и често пати вовчето било враќано на кривулестите ши

Прочитај повеќе

Семејството Настески со јавна објава се заблагодари за досегашната активност на сите хумани луѓе и институции – `На половина пат сме до целта`

Семејството на 15-годишната Сара Настеска од Охрид, на која итно и е потребна трансплантација на коскена срж, јавно се заблагодари на сите хумани луѓе и институции за нивната досегашна поддршка, и изрази надеж дека доколку работите се одвиваат со досегашното темпо, за 15-ина дена очекуваат Сара да замине на лекување.

Прочитај повеќе

Свечена литургија во манастирот Св.Петка во Велгошти по повод Петковден

Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека на ден 27.10 2018 (сабота), по повод одбележувањето на споменот на Св. Преп. Параскева-Петка Епиватска (Петковден), како еден од манастирските празници, во манастирот Св. Петка во с. Велгошти, ќе се служи Света архиерејска литургија со која ќе чиноначалствува митрополитот Дебарско

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива